vrouwen bouwen aan een eerlijkere maatschappij

Comixmul is een coöperatieve van vrouwelijke marktkramers en is in de eerste plaats bezig met krediet- en spaardiensten voor haar leden. Maar ook hun gezondheid krijgt de nodige aandacht in hun strijd tegen onrecht. Oliva Castellanos, de kersverse voorzitster, legt ons uit waarom.

LocatieHonduras
CategorieGenderNieuws

Wat doet Comixmul?
Onze organisatie is ontstaan op de markt van San Paulo. De marktkramers beschikken over weinig middelen en de vrouwen zijn bovendien vaak alleenstaand. Voor een bank zijn ze met andere woorden weinig kredietwaardig en daarom wilde geen enkele bank hen geld lenen om in hun kraampje te investeren. Het is prachtig om te zien hoe vrouwen elkaar helpen door geld aan elkaar te lenen en zo samen vooruit te komen. Nu helpt Comixmul vrouwen in het ganse land met het opzetten van een eigen kraampje. Waarvan ik meteen onder de indruk was, was niet de kwantiteit van Comixmul, het aantal leden, de hoeveelheid geld die erin omgaat, maar de menselijke kwaliteit. Het gevoel er bij te horen. Een reden om vooruit te geraken.

Waarom is Comixmul een vrouwenorganisatie?
In Honduras, maar ook elders, wordt met vrouwen, en zeker vrouwen met weinig geld, geen rekening gehouden. We kunnen bijvoorbeeld geen lening krijgen bij de bank. Die situatie willen we veranderen: niet alleen op financieel, maar ook op sociaal vlak. Vrouwen zijn wel degelijk tot veel in staat. We helpen niet alleen onszelf, maar ook de anderen, om aan een eerlijkere maatschappij te bouwen.

Waarom beslisten jullie om naast in microkredieten, ook in de gezondheidssector te werken?
Gezondheid en financiële situatie gaan hand in hand: wie ziek is werkt minder en leeft van dag tot dag. Wie gezond is werkt beter en denkt vooruit. Voor Comixmul is werken aan gezondheid een manier om iets terug te geven aan de leden. Door de projecten van coöperatieven als Comixmul te verruimen, kan de onrechtvaardigheid in de maatschappij van Latijns-Amerika aangepakt worden. En last but not least: toegang tot gezondheid is een recht van alle mensen!

Wat doen jullie precies op het vlak van gezondheid?
Sinds een tweetal jaren werken we samen met fos, en daardoor hebben we de toegang tot gezondheidszorg voor onze leden enorm kunnen verbeteren. Twee jaar geleden slaagden we erin om 50, misschien 100 leden op medische controle te laten gaan. Vorig jaar, in 2008, liep dit aantal op tot 1.200. In 10 gevallen werd kanker vastgesteld, aan de blaas, keel, eierstokken of borst. Gelukkig werden al deze mensen succesvol geopereerd en werden de tumoren verwijderd. Dit jaar hopen we dat er 2500 leden op medische controle te kunnen laten gaan. Daarnaast helpt fos ons in onze oriëntatie en versterkt ons als organisatie.

Jullie werken ook mee aan de sociale verkoop van medicamenten?
Momenteel zijn we er in geslaagd om met de hulp van fos 1 sociale apotheek en 11 kleinere verkooppunten op te richten. Vroeger moesten onze leden naar de stad reizen om daar tegen een hoge prijs medicijnen te kopen. Nu zijn ze trots op het verkooppunt in hun gemeente. Alle vrouwen willen nu dat er bij hen ook een verkooppunt komt. We hopen volgend jaar 10 sociale apotheken en 100 verkooppunten te openen. Onze leden staan met elkaar in contact. Als een initiatief zoals dat van de verkooppunten wordt opgestart en het functioneert goed, dan horen de leden van de naburige streek daar ook van. Zij vragen dan onmiddellijk om ook bij hen een verkooppunt op te richten.

Hoe verloopt de samenwerking met de overheid?
We hopen dat de Hondurese regering ons kan helpen met het verkrijgen van medicijnen. We hopen ook op medische brigades en medische teams. Nu de regering het werk van Comixmul erkent, hopen we allianties met hen te kunnen aangaan.